Dynamixel YM070-210-M001-RH Servo  | Generation Robots
Dynamixel YM070-210-M001-RH Servo
Robotis | A-000000-07156
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL-Y: Performance and Flexibility for Advanced Robotic Systems
Key Features of DYNAMIXEL-Y: Leading Performance and Enhanced Safety
  • High-performance frameless motor
  • Multi-turn absolute encoder
  • Integrated electric brake for safety
  • Integrable DYNAMIXEL DRIVE (DYD)
  • Compact and simple design with hollow shaft
  • Direct drive motor control
crazyradio
Technical Specifications of Dynamixel YM070-210-M001-RH
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32-bit)
  • Input Voltage:
    • Recommended: 24.0 V
  • Performance Characteristics:
    • Voltage: 24.0 V
    • No Load Speed: 5,675 rpm
  • Continuous Operation:
    • Voltage: 24.0 V
    • Torque: 0.3 N·m
    • Speed: 4,664 rpm
    • Current: 11.9 A
  • Resolution:
    • Resolution: 0.0006866455 deg/pulse
    • Step: 524,288 pulses/rev
    • Angle: 360°
  • Operating Temperature: -5°C to 55°C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud Rate: 9,600 to 10,500,000 bps
  • Control Algorithm: PID
  • Gear Type: –
  • Gear Material: Metal
  • Case Material: Metal (Plastic Bottom)
  • Dimensions:
    • mm: Ø70 x 50.9
    • inch: Ø2.75 x 2
  • Weight:
    • 340.00 g
    • 11.99 oz
  • Gear Ratio: 1:1
  • Command Signal: Digital Packet
  • Protocol Type: Half-duplex asynchronous serial communication (8bit, 1 stop, no parity)
  • Link: RS-485 Multidrop Bus
  • ID Range: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, Velocity, Current, Temperature, Voltage, etc.
  • Protocol Version: Protocol 2.0, Modbus
  • Operating Modes:
    • Current Control: Endless turn
    • Velocity Control: Endless turn
    • Position Control: ±131,072 rev
  • Output: 210 W
  • Standby Current: 40 mA