Dynamixel Servo Motor YM080-230-A099-RH
Robotis | A-000000-07579
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
Overview of the DYNAMIXEL YM080-230-A099-RH Servomotor
Important note: The DYNAMIXEL DRIVE (DYD) cannot be replaced after purchasing the product.
View of the Dynamixel YM080-230-A099-RH servomotor
Main Features
  • High-performance frameless motor with hollow shaft
  • Torque control based on current detection
  • PID control to improve reliability and precision of position and speed
  • Metal housing for high durability
Package Components
Product Quantity Note
YM080-230-A099-RH 1 DYNAMIXEL-Y (R option)
Robot Cable-2P-X4P 600mm (Convertible) 1 RS485 2P-4P Cable (MOLEX-JST)
Robot Cable-2P 600mm 1 RS485 2P Cable (MOLEX-MOLEX)
Eye Terminal (L14/P8) 4 For power connection
Connector Plug (39500-0002) 2 For power connection
Mounting Screw WB M3X20 14 For assembling the output shaft
Mounting Screw WB M4x10 10 For assembling the frame
How to Connect the Multi-Turn Backup Battery
  • Disconnect the DYNAMIXEL-Y power and loosen the battery cover lock screw.
  • Open the battery cover.
  • Connect the battery cable.
  • Reattach the battery cover.
  • Tighten and secure the battery cover lock screw.
  • Run the DYNAMIXEL Wizard 2.0 program and follow the battery replacement procedure.
  • Refer to the electronic manual for further details.
Multi-turn Backup Battery
Precautions
  • Warning!
  • Due to the properties of the material, rust may occur depending on the usage environment.
  • Regularly remove salt and apply anti-corrosion treatment.
  • Ensure the operating voltage is 24V, different from other DYNAMIXEL series.
  • Check the provided drawings online when pairing with other power transmission products.
  • Be cautious of overheating during prolonged high-speed use.
  • After purchasing, always connect the multi-turn backup battery before use.
Applications
DYNAMIXEL YM080-230-A099-RH Servomotor Technical Specifications
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32 bits)
  • Voltage: 24.0 V
  • No-load speed: 32 rpm
  • Torque: 26.0 N·m
  • Speed: 20 rpm
  • Current: 10.7 A
  • Resolution [deg/pulse]: 0.0000069358
  • Step [pulse/turn]: 51,904,512
  • Angle: 360°
  • Operating temperature: -5°C - 55°C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud rate: Min: 9,600 bps / Max: 10,500,000 bps
  • Control algorithm: PID
  • Gear material: Metal
  • Housing material: Metal (plastic bottom)
  • Dimensions: D80 x 100.1 mm
  • Weight: 1,550 g
  • Gear ratio: 99:1
  • Control signal: Digital packet
  • Protocol: Asynchronous serial communication semi-duplex (8 bits, 1 stop, no parity)
  • Link (physical): RS-485 multipoint bus
  • ID: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, speed, current, temperature, voltage, etc.
  • Protocol version: Modbus 2.0
  • Output power: 230 W
  • Standby current: 40 mA