Dynamixel Servo Motor YM070-210-A051-RH
Robotis | A-000000-07573
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL Servomotor YM070-210-A051-RH Overview
Important note: The DYNAMIXEL DRIVE (DYD) cannot be replaced after purchase.
Exploded view of DYNAMIXEL YM070-210-B001-RH servomotor
Main Features
  • High-performance frameless motor with hollow shaft
  • Torque control based on current detection
  • PID control to improve position and speed reliability and accuracy
  • Metal housing for high durability
Package Components
Product Quantity Remark
YM070-210-A051-RH 1 DYNAMIXEL-Y (option R)
Robot Cable-2P-X4P 600mm (Convertible) 1 RS485 Cable 2P-4P (MOLEX-JST)
Robot Cable-2P 600mm 1 RS485 Cable 2P (MOLEX-MOLEX)
Eye Terminal 4 For power connection
Plug Connector 2 For power connection
WB Mounting Screws M3X10 10 For assembly of the output shaft
M3x15 Mounting Screws 10 For frame assembly
How to Connect the Multi-turn Backup Battery
  • Disconnect the power from the DYNAMIXEL-Y and unscrew the battery cover locking screw.
  • Open the battery cover.
  • Connect the battery cable.
  • Screw the battery cover back on.
  • Tighten and secure the battery cover locking screw.
  • Run the DYNAMIXEL Wizard 2.0 program and follow the battery replacement procedure.
  • Refer to the electronic manual for further details.
Multi-turn Backup Battery
Precautions
  • Warning!
  • Due to material properties, rust may occur depending on the operating environment.
  • Regularly remove salt and perform anti-corrosion treatment.
  • Ensure that the operating voltage is 24V, which is different from other DYNAMIXEL series.
  • Refer to the provided drawings online when combining with other power transmission products.
  • Be cautious of overheating during prolonged use at high speed.
  • After purchase, connect the multi-turn backup battery before use.
Applications
DYNAMIXEL YM070-210-A051-RH Servomotor Technical Specifications
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32-bit)
  • Voltage: 24.0 V
  • No-load speed: 111 RPM
  • Torque: 8.2 N·m
  • Speed: 39 RPM
  • Current: 11.9 A
  • Resolution [deg/pulse]: 0.0000134636
  • Step [pulse/turn]: 26,738,688
  • Angle: 360°
  • Operating temperature: -5°C - 55°C
  • Motor: BLDC frameless
  • Baud rate: Min: 9,600 bps / Max: 10,500,000 bps
  • Control algorithm: PID
  • Gear material: Metal
  • Housing material: Metal (plastic bottom)
  • Dimensions: D70 x 91.2 mm
  • Weight: 980 g
  • Gear ratio: 51:1
  • Control signal: Digital packet
  • Protocol: Asynchronous serial semi-duplex communication (8 bits, 1 stop, no parity)
  • Link (physical): Multi-point RS-485 bus
  • Identifier: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, speed, current, temperature, voltage, etc.
  • Protocol version: Modbus 2.0
  • Output power: 210 W
  • Standby current: 40 mA