Dynamixel Servo Motor YM070-210-A099-RH
Robotis | A-000000-07574
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL YM070-210-A099-RH Servomotor Overview
Important Note: The DYNAMIXEL DRIVE (DYD) cannot be replaced after the product is purchased.
Exploded view of the DYNAMIXEL YM070-210-A099-RH servomotor
Main Features
  • High-performance frameless motor with a hollow shaft
  • Torque control based on current detection
  • PID control to enhance position and speed reliability and accuracy
  • Metal housing for high durability
Package Components
Product Quantity Remark
YM070-210-A099-RH 1 DYNAMIXEL-Y (option R)
Robot-2P-X4P 600mm Cable (Convertible) 1 RS485 2P-4P Cable (MOLEX-JST)
Robot-2P 600mm Cable 1 RS485 2P Cable (MOLEX-MOLEX)
Eye terminal 4 For power connection
Plug connector 2 For power connection
WB M3X10 Mounting screws 10 For output shaft assembly
M3x15 Mounting screws 10 For frame assembly
How to Connect the Multi-turn Backup Battery
  • Disconnect power from the DYNAMIXEL-Y and loosen the locking screw of the battery cover.
  • Open the battery cover.
  • Connect the battery cable.
  • Reattach the battery cover.
  • Tighten and secure the locking screw of the battery cover.
  • Run the DYNAMIXEL Wizard 2.0 program, and follow the battery replacement procedure.
  • Refer to the electronic manual for more details.
Multi-turn backup battery
Precautions
  • Warning!
  • Due to material properties, rust may occur depending on the usage environment.
  • Salt removal and anti-corrosion treatment should be performed regularly.
  • Ensure that the operating voltage is 24V, different from other DYNAMIXEL series.
  • Consult the drawings provided online when pairing with other power transmission products.
  • Be cautious of overheating during prolonged use at high speeds.
  • After purchase, be sure to connect the multi-turn backup battery before use.
Applications
DYNAMIXEL YM070-210-A099-RH Servomotor Technical Specifications
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32 bits)
  • Voltage: 24.0 V
  • No-load speed: 57 RPM
  • Torque: 14.6 N·m
  • Speed: 20.2 RPM
  • Current: 11 A
  • Resolution [deg/pulse]: 0.0000069358
  • Steps [pulse/rev]: 51,904,512
  • Angle: 360°
  • Operating temperature: -5°C - 55°C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud rate: Min: 9,600 bps / Max: 10,500,000 bps
  • Control algorithm: PID
  • Gear type: Cycloidal
  • Gear material: Metal
  • Housing material: Metal (plastic bottom)
  • Dimensions: D70 x 91.2 mm
  • Weight: 980 g
  • Gear ratio: 99:1
  • Control signal: Digital packet
  • Protocol: Asynchronous semi-duplex serial communication (8 bits, 1 stop, no parity)
  • Link (physical): RS-485 multi-point bus
  • Identifier: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, speed, current, temperature, voltage, etc.
  • Protocol version: Modbus 2.0
  • Output power: 210 W
  • Standby current: 40 mA