Dynamixel YM070-210-R051-RH Servo | Génération Robots
Dynamixel YM070-210-R051-RH Servo
Robotis | A-000000-07157
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL-Y: Performance and Flexibility for Advanced Robotic Systems
Key Features of DYNAMIXEL-Y: Cutting-Edge Performance and Enhanced Safety
  • High-performance frameless motor
  • Multiturn absolute encoder
  • Integrated electric brake for safety
  • Integrable DYNAMIXEL DRIVE (DYD)
  • Compact and simple design with hollow shaft
  • Direct drive motor control
crazyradio
Technical Specifications of Dynamixel YM070-210-R051-RH
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32 bit)
  • Recommended Input Voltage: 24.0 V
  • Performance Characteristics (24 V):
    • No-load speed: 111.0 rpm
  • Continuous Operation (24 V):
    • Torque: 8.2 N·m
    • Speed: 39.0 rpm
    • Current: 11.9 A
  • Resolution:
    • Angular resolution: 0.0000134636 °/pulse
    • Steps per revolution: 26,738,688
    • Angle: 360°
  • Operating Temperature:
    • Min: -5 °C
    • Max: 55 °C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud Rate:
    • Min: 9,600 bps
    • Max: 10,500,000 bps
  • Control Algorithm: PID
  • Gear Type: Cycloidal
  • Gear Material: Metal
  • Case Material: Metal (plastic bottom)
  • Dimensions (mm): Ø70 × 71.1
  • Dimensions (inches): Ø2.75 × 2.79
  • Weight:
    • 790.00 g
    • 27.87 oz
  • Gear Ratio: 51:1
  • Backlash:
    • < 3.0 arcmin
  • Command Signal: Digital Packet
  • Protocol Type: Half-duplex asynchronous serial (8-bit, 1 stop, no parity)
  • Link (Physical): RS-485 multidrop bus
  • ID: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, velocity, current, temperature, voltage, etc.
  • Protocol Version: Protocol 2.0 / Modbus
  • Operating Modes / Angle:
    • Current control: Endless turn
    • Velocity control: Endless turn
    • Position control: ±2,570 revolutions
  • Output Power: 210 W
  • Standby Current: 40 mA