Dynamixel YM080-230-M001-RH Servo | Generation Robots
Dynamixel YM080-230-M001-RH Servo
Robotis | A-000000-07159
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL-Y: Performance and Flexibility for Advanced Robotic Systems
Key Features of DYNAMIXEL-Y: Cutting-Edge Performance and Enhanced Safety
  • High-performance frameless motor
  • Absolute multiturn encoder
  • Integrated electric brake for safety
  • Integrable DYNAMIXEL DRIVE (DYD)
  • Compact and simple design with hollow shaft
  • Direct drive motor control
Warning
  • Due to the material properties, rust may occur depending on the user environment.
  • Please take steps to reduce humidify and improve ventilation.
  • Salt removal and anti-corrosion treatment should be performed on a regular basis.
  • Please be aware of different operational voltage from other DYNAMIXEL series (Operational voltage: 24V)
  • Please be cautious of overheating during prolonged high-speed usage.
  • After purchasing the product, ensure to connect the multi-turn backup battery before use.
  • For additional precautions, please refer to the e-manual.
crazyradio
Technical Specifications of Dynamixel YM080-230-M001-RH
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32 bit)
  • Recommended Input Voltage: 24.0 V
  • Rated Performance (24 V):
    • No-load speed: 3,190.0 rpm
  • Continuous Operation (24 V):
    • Torque: 0.6 N·m
    • Speed: 2,597.0 rpm
    • Current: 12.6 A
  • Resolution:
    • Angular resolution: 0.0006866455 deg/pulse
    • Steps: 524,288 pulse/rev
    • Angle: 360°
  • Operating Temperature:
    • Min: -5 °C
    • Max: 55 °C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud Rate:
    • Min: 9,600 bps
    • Max: 10,500,000 bps
  • Control Algorithm: PID
  • Gear Material: Metal
  • Case Material: Metal (plastic base)
  • Dimensions (mm): Ø80 × 54.1
  • Dimensions (inch): Ø3.14 × 2.12
  • Weight:
    • 530.00 g
    • 18.70 oz
  • Gear Ratio: 1:1
  • Control Signal: Digital packet
  • Protocol Type: Asynchronous serial communication half duplex (8 bits, 1 stop, no parity)
  • Physical Interface: RS-485 multidrop bus
  • ID Range: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, Speed, Current, Temperature, Voltage, etc.
  • Protocol Version: Protocol 2.0 / Modbus
  • Operating Modes / Angle:
    • Current mode: continuous rotation
    • Velocity mode: continuous rotation
    • Position mode: ±131,072 turns
  • Output Power: 230 W
  • Standby Current: 40 mA