Dynamixel YM080-230-R051-RH Servo | Generation Robots
Dynamixel YM080-230-R051-RH Servo
Robotis | A-000000-07160
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL-Y: Performance and Flexibility for Advanced Robotic Systems
Key Features of DYNAMIXEL-Y: Peak Performance and Enhanced Safety
  • High-performance frameless motor
  • Absolute multiturn encoder
  • Integrated electric brake for safety
  • Integrable DYNAMIXEL DRIVE (DYD)
  • Compact and simple design with hollow shaft
  • Direct-drive motor control
crazyradio
Warning
  • Due to the material properties, rust may occur depending on the user environment.
  • Please take steps to reduce humidify and improve ventilation.
  • Salt removal and anti-corrosion treatment should be performed on a regular basis.
  • Please be aware of different operational voltage from other DYNAMIXEL series (Operational voltage: 24V)
  • Please be cautious of overheating during prolonged high-speed usage.
  • After purchasing the product, ensure to connect the multi-turn backup battery before use.
  • For additional precautions, please refer to the e-manual.
Technical Specifications of Dynamixel YM080-230-R051-RH
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32 bit)
  • Input Voltage:
    • Min.: -
    • Recommended: 24.0 V
    • Max.: -
  • Performance Characteristics:
    • Voltage: 24.0 V
    • Stall Torque: -
    • Stall Current: -
    • No Load Speed: 62.0 rpm
    • No Load Current: -
  • Continuous Operation*:
    • Voltage: 24.0 V
    • Torque: 15.8 N·m
    • Speed: 39.0 rpm
    • Current: 12.6 A
  • Resolution:
    • Resolution: 0.0000134636 deg/pulse
    • Steps: 26,738,688 pulse/rev
    • Angle: 360°
  • Operating Temperature:
    • Min.: -5 °C
    • Max.: 55 °C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud Rate:
    • Min.: 9,600 bps
    • Max.: 10,500,000 bps
  • Control Algorithm: PID
  • Gear Type: Cycloid
  • Gear Material: Metal
  • Case Material: Metal (Plastic Bottom)
  • Dimensions (W×H×D):
    • mm: D80 × 78.1
    • inch: D3.14 × 3.07
  • Weight:
    • g: 1,200.00
    • oz: 42.33
  • Gear Ratio: 51:1
  • Backlash:
    • < arcmin: 3.0
    • deg: -
  • Command Signal: Digital Packet
  • Protocol Type: Half duplex Asynchronous Serial Communication (8bit, 1stop, No Parity)
  • Link (Physical): RS-485 Multidrop Bus
  • ID: 0 ~ 252
  • Feedback: Position, Velocity, Current, Temperature, Voltage, etc.
  • Protocol Version: Protocol 2.0
  • Modbus: Supported
  • Operating Mode / Angle:
    • Current Control mode: Endless turn
    • Velocity Control mode: Endless turn
    • Position Control mode: ±2,570 Rev
  • Output: 230 W
  • Standby Current: 40 mA