Dynamixel YM080-230-R099-RH Servo | Generation Robots
Dynamixel YM080-230-R099-RH Servo
Robotis | A-000000-07161
20 perc. French VAT inc.
Quantity
Contact us to find out about delivery times
Create a cart and turn it into a quote instantly!
Payment methods (see T&C)
Debit card
PayPal
Payment by invoice
Wire transfer
DYNAMIXEL-Y: Performance and Flexibility for Advanced Robotic Systems
Key Features of DYNAMIXEL-Y: High-End Performance and Enhanced Safety
  • High-performance frameless motor
  • Absolute multiturn encoder
  • Integrated electric brake for safety
  • Integrable with DYNAMIXEL DRIVE (DYD)
  • Compact and simple design with hollow shaft
  • Direct drive motor control
crazyradio
Warning
  • Due to the material properties, rust may occur depending on the user environment.
  • Please take steps to reduce humidify and improve ventilation.
  • Salt removal and anti-corrosion treatment should be performed on a regular basis.
  • Please be aware of different operational voltage from other DYNAMIXEL series (Operational voltage: 24V)
  • Please be cautious of overheating during prolonged high-speed usage.
  • After purchasing the product, ensure to connect the multi-turn backup battery before use.
  • For additional precautions, please refer to the e-manual.
Technical Specifications of Dynamixel YM080-230-R099-RH
  • MCU: ARM Cortex-M4 (168 MHz, 32-bit)
  • Input Voltage Recommended: 24.0 V
  • Performance Characteristics:
    • Voltage: 24.0 V
    • No Load Speed: 32.0 rpm
  • Continuous Operation:
    • Voltage: 24.0 V
    • Torque: 26.0 N·m
    • Speed: 20.0 rpm
    • Current: 10.7 A
  • Resolution: 0.0000069358 deg/pulse
  • Steps per Revolution: 51,904,512 pulses
  • Angle: 360 degrees
  • Operating Temperature: -5°C to 55°C
  • Motor: Frameless BLDC
  • Baud Rate: 9,600 – 10,500,000 bps
  • Control Algorithm: PID
  • Gear Type: Cycloidal
  • Gear Material: Metal
  • Case Material: Metal (Plastic Bottom)
  • Dimensions: D80 × 78.1 mm / D3.14 × 3.07 in
  • Weight: 1,200 g / 42.33 oz
  • Gear Ratio: 99:1
  • Backlash: < 3.0 arcmin
  • Command Signal: Digital Packet
  • Protocol Type: Half duplex Asynchronous Serial Communication (8-bit, 1 stop, No Parity)
  • Physical Link: RS-485 Multidrop Bus
  • ID: 0 to 252
  • Feedback: Position, Velocity, Current, Temperature, Voltage, etc.
  • Protocol Version: Protocol 2.0 / Modbus
  • Operating Modes:
    • Current Control Mode: Endless turn
    • Velocity Control Mode: Endless turn
    • Position Control Mode: ±1,323 revolutions
  • Output Power: 230 W
  • Standby Current: 40 mA